Major Awards

Enter your email to be notified about the next My RØDE Reel!

Genre Awards

genre winners
announced from
JUNE
Show Award Finalists
Practice
Shane Collier
Last Light
Michael Lubin
Part and Parcel
Clancy Sinnamon
This Girl
Alex Sims
Demons
Glenn Ng (Moving Bits)
Safe Zone
Daryl J Wong / Angle3 Pictures
The Visitor
Bennett Pellington
If You're Happy and You Know It
Domagoj Mrkonjić/Weksflick
Threshold
Samuel Dunstan
Semblance
Alexandre BREZELEC
Mirror
David Stapp
Broken Trust
The Gentlemen of Cinema
In Your Head
Johannes Weber
Fall to Earth
Bradley W. Ragland
Make, Believe
Levi Shiach
Picquet
Jon Baxter & Nicholas Stevens
Gift
Danthedirector
27 Gallons
Jeremy Liguori and Jonah Moshammer
Nothing Left to Say
Zac McQuade and Adam Zvanovec
Behind
Videodorant
School Yard Hero
French Honey Films
Show Award Finalists
Demons
Glenn Ng (Moving Bits)
PFTP
Team - FTp, Director - Hardijs Cibulskis
Leftovers
Austin Rink & Ryan Yapp
Disappear
New North Productions
The War Internal
Anthony Perry Hunt
Show Award Finalists
Dear Susie
Leopoldo Caggiano
Pen and Paper
Lars Walther
Polterguest
Babe City
Deadline
CatsEye Tuckamore
Movie Myth #17
A Second Sun
Club Donut
PVAFfilms
Leftovers
Austin Rink & Ryan Yapp
Hot Sick Beatz
Gliding Biscuits
FRAMES
Jordan Crowder Films
Guantanamo Baby
Dieter Primig
Show Award Finalists
Severed
ShadowRealm
Food
ShadowRealm
CARGO (cortometraje)
Julio Luna / Fernando Gregory
A Traição das Imagens
Philippe Lejeune
Umbrella
Micky Graeter
If You're Happy and You Know It
Domagoj Mrkonjić/Weksflick
Semblance
Alexandre BREZELEC
Tea Time
Laila and Abo Jassin
I Am Everything
Georgi Stavrev
Fallacy
Eternum Pictures - Charles Mills & Tristan Ordas
Disappear
New North Productions
Heaven Is Black
Experimental Guys
Show Award Finalists
Pen and Paper
Lars Walther
CARGO (cortometraje)
Julio Luna / Fernando Gregory
Jackie and The Box
Jackie and The Box
Interdimensional
Scott Sullivan / Helix Media Films
The RIG
Ndosi Anyabwile - Gorilla Tactix Studios
Blink Responsibly
Rendering Glint Films
Eclipse
Mark Lediard
PROJECT: Horizon
Kirill Kripak / SCOPE-ENTERTAINMENT
Voice Bank
Tang Yi Studio
The Hunt
Millstone Media Production

Technical Awards

Show Award Finalists
CARGO (cortometraje)
Julio Luna / Fernando Gregory
Last Light
Michael Lubin
My Dearest Friend
Geschikte Gasten
Deadline
CatsEye Tuckamore
Safe Zone
Daryl J Wong / Angle3 Pictures
If You're Happy and You Know It
Domagoj Mrkonjić/Weksflick
Threshold
Samuel Dunstan
Film Romance
Moises Velasquez
Against The Night
Tillman Theatre / Adreeynaline Entertainment
Hello
Hello Productions
Cacophony
Bradley Stevens
Records
Inkblot Creations
Scavengers
Jono Seneff
It's Okay
Alexander Kline
The Hunt
Millstone Media Production
Echoic AM
Ben Rayner and Sam Thomson
Every Battle, Every Score
Stephen Phillipson
Picquet
Jon Baxter & Nicholas Stevens
FREQUENCY
Dave Altizer
Behind
Videodorant
Gift
Danthedirector
[SUBMARINE]
Acid Flicks
Show Award Finalists
Safe Zone
Daryl J Wong / Angle3 Pictures
Threshold
Samuel Dunstan
Hello
Hello Productions
Make, Believe
Levi Shiach
Absent
Jacob Gordon
Don't Forget Me
LanVi Productions
Am Sick
Wordbenda&DorkyPictures
Every Battle, Every Score
Stephen Phillipson
Picquet
Jon Baxter & Nicholas Stevens
15 More Minutes
Arun Meegada
Univerself
unicofilms
Eclipse
Mark Lediard
How to Beat Boredom
Jacob Hogarth
Against The Night
Tillman Theatre / Adreeynaline Entertainment
Show Award Finalists
Demons
Glenn Ng (Moving Bits)
The Process
Eugene H. Lee
My Dearest Friend
Geschikte Gasten
Deadline
CatsEye Tuckamore
The Visitor
Bennett Pellington
Threshold
Samuel Dunstan
Semblance
Alexandre BREZELEC
I Am Everything
Georgi Stavrev
Jim
Garrett Nicholson
Longing to Belong
Anne Sofie Adelsparre, Clara Kokseby
Living Tides
CosmoVision Media Group
NERVES
Harry Pinter, Christoph Wariszlovich
Make, Believe
Levi Shiach
PFTP
Team - FTp, Director - Hardijs Cibulskis
Club Donut
PVAFfilms
We make our own path
Ice Bird Productions
The Prophet
Jesse Wride
Three Weeks
The Cucumbers and the Carrot
Mirage
Minyo Kostadinov
The Hunt
Millstone Media Production
Picquet
Jon Baxter & Nicholas Stevens
Severed
ShadowRealm
Gift
Danthedirector
STILTE OPNAME / ON AIR
Action Reaction Productions
[SUBMARINE]
Acid Flicks
Show Award Finalists
CARGO (cortometraje)
Julio Luna / Fernando Gregory
Threshold
Samuel Dunstan
Semblance
Alexandre BREZELEC
Longing to Belong
Anne Sofie Adelsparre, Clara Kokseby
PFTP
Team - FTp, Director - Hardijs Cibulskis
Three Weeks
The Cucumbers and the Carrot
PROJECT: Horizon
Kirill Kripak / SCOPE-ENTERTAINMENT
Light
Reel Havoc
Courtly
Dale Norton
The Priscila
The priscila team
Yale Farm
Light Chemistry Media
Show Award Finalists
Behind
Videodorant
Ascent of Pride
Stacey Lambert & Jarrad Cody
I Am Everything
Georgi Stavrev
Toxic
Paul Lee
The Priscila
The priscila team
27 Gallons
Jeremy Liguori and Jonah Moshammer
Living Tides
CosmoVision Media Group
Last Light
Michael Lubin
Eclipse
Mark Lediard
Mirage
Minyo Kostadinov
Gift
Danthedirector
Show Award Finalists
The Surgeons
We can do it Productions
Safe Zone
Daryl J Wong / Angle3 Pictures
If You're Happy and You Know It
Domagoj Mrkonjić/Weksflick
Threshold
Samuel Dunstan
Semblance
Alexandre BREZELEC
Disappear
New North Productions
The Prophet
Jesse Wride
Three Weeks
The Cucumbers and the Carrot
Last Light
Michael Lubin
Club Donut
PVAFfilms
Show Award Finalists
CARGO (cortometraje)
Julio Luna / Fernando Gregory
Last Light
Michael Lubin
How to Beat Boredom
Jacob Hogarth
Threshold
Samuel Dunstan
Breach
Render3 Media
Version 2.0
The Expert Fx
PROJECT: Horizon
Kirill Kripak / SCOPE-ENTERTAINMENT
Voice Bank
Tang Yi Studio
Pen and Paper
Lars Walther
Eclipse
Mark Lediard
Polterguest
Babe City
The RIG
Ndosi Anyabwile - Gorilla Tactix Studios
Show Award Finalists
The Fisherman
Oliver Marsden
Roanoke
Jason Mattingly
"HenchTech Training Video"
Monocle Pig Productions
Wake Up
CcStudios
Walk
Joseph Wang
Rundown
Tim Felbel
SACRIFICE
Husref Huremovic
Reprogram
Ryan T LaBee/BeeCause Films
Your Move
Hannahlize Joseph
40h Until
Oskar Gerspach
Get Up
OR Productions
Extinction
Derek Voss